Death of the Most Reverend Francis John Spence, Archbishop Emeritus of Kingston, Ontario

Friday, July 29 2011
Print

spence(CCCB – Ottawa)… It is with deep sadness that we announce the death of the Most Rev. Francis John Spence, Archbishop Emeritus of Kingston, on 27 July, 2011 at the age of 85 years old.

Archbishop Spence was born in Perth, Ontario, on 3 June, 1926.  He was ordained a priest on 16 April, 1950 and a Bishop on 15 June, 1967.  Archbishop Spence served as Auxiliary Bishop to the Military Vicar from 1967-1982, Bishop of Charlottetown from 1970-1982, and Ordinary for the Military Vicariate of Canada from 1982-1989.  He was installed as Archbishop of Kingston on 30 June, 1982 and served until his retirement on 13 August, 2002.   In addition to the many positions and responsibilities he has held at Canadian Conference of Catholic Bishops (CCCB) and the Holy See, Archbishop Spence was President of the CCCB from 1995-1997.

Archbishop Spence will lie in state at St. Mary’s Cathedral, 279 Johnson Street, in Kingston (Ontario), on Tuesday, August 2, 2011, from 1:00 p.m. until 9:00 p.m., with a Vigil Service at 7:00 p.m.  Mass of Christian Burial will be celebrated at 1:30 p.m. on Wednesday, August 3, 2011, at the Kingston Cathedral, with a reception to follow.  Interment will take place on Thursday, August 4, 2011, at 11:00 a.m. at the family plot in Perth.

Last Updated on Monday, August 15 2011