image25.jpg

Radio Vatican Jubilee Internships for Canadians

smaller text tool iconmedium text tool iconlarger text tool icon

(CCCB -- Ottawa) -- Radio Vatican, as part of celebrations for the Great Jubilee of the Year 2000, has offered internships to a number of Canadians. The interns will serve up to two months each with the Vatican broadcaster, covering various Jubilee activities.

The internship program called "Radio Jubilee Youth" was offered to young adults between the ages of 20 to 30 either studying or working in the field of social communications and with an interest in the Church. The interns, from all continents, will be working in Rome beginning in November 1999 until January 2001. They will work as reporters, news readers and carry out other journalistic duties.

The Canadian Conference of Catholic Bishops, at the request of project organizers, furnished a list of ten candidates of which seven so far have been selected. They are Katia Klanac - Montreal (November 1999-January 2000), Dave Tremblay - Quebec (December 1999-January 2000), Michael Pereira - London (February-April 2000), Mario Bard - Montreal (June-August 2000), Sylvain Bédard - Quebec (July- September 2000), Anthony Palma - Toronto (September-November 2000) and Christina Parsons - Montreal (November-December 2000.

Radio Vatican, founded in 1931, offers daily programming in 34 languages. Listeners can tune into Radio Vatican via shortwave, FM, satellite, or on the Internet.


For More Information Contact:
Deacon William Kokesch
Director, Communications Service

 

Last Updated on Wednesday, June 07 2006  
The Holy See
Canadian Centre for Ecumenism
Catholic Organization for Life and Family
opm
Salt + Light
wydcentral DP EN Quick 





DonateNow
2018WeekofLifeandFamily EN
2017 Mass EN
Cover Page Unity of Life and Love EN
CCODP Fall 2017
WMOF2018-Dublin-Ireland
184-940K EN

devp-logo-en-50e

Logo 500e Reformation
Confirmation3D
Euthanasia EN
life-giving-en
criteria
indigenouspeoples
lifeandfamily
sexabuse2015en

dyk3

Canada’s oldest diocese, the Archdiocese of Quebec, was established in 1674. Most Reverend François de Laval was its first Bishop.