Death of Most Reverend Gilles Ouellet

Monday, August 17 2009
Print

ouellet_g.jpg(CCCB – Ottawa)…Most Reverend Gilles Ouellet, P.M.É., died on 13 August 2009 at the age of 87.

Born on 14 August 1922, in Bromptonville, Quebec, he was ordained to the priesthood on 30 June 1946 as a member of the Société des Missions-Étrangères.  On 5 October 1968, he was named Bishop of the Diocese of Gaspé, Quebec, by Pope Paul VI. On 27 April 1973, he was entrusted with the Episcopal See of Rimouski, a position he held until his retirement on 16 October 1992.

After serving as a missionary in the Philippines from 1950 to 1957, Archbishop Ouellet was elected the Superior General of the Société des Missions-Étrangères de Québec and served in that position from 1958 to 1967.During his ministry, he also served as National Director of the Pontifical Society of the Missionary Childhood from 1965 to 1977, the Pontifical Mission Society for the Propagation of the Faith from 1967 to 1977, and the Society of St. Peter the Apostle from 1967 to 1977.

Archbishop Ouellet  also held several positions within the Canadian Conference of Catholic Bishops (CCCB), serving as President from 1977  to 1979.

Visitation will take place at the Bishop’s Residence on Wednesday August 19, from 2 p.m. to 4:30 p.m. and from 7 p.m. to 9:30 p.m. and again in the Cathedral on the day of his funeral , from 10 a.m. to 2 p.m. The funeral mass will be presided over by the Most Reverend Pierre-André Fournier, Thursday August 20, 2009, at 2 p.m. in the Cathedral of Rimouski.

Last Updated on Monday, August 24 2009